Piekarnicze

basketofbread

Dlaczego warto szkolić piekarzy

Zmieniające się oczekiwania klientów i wzrastająca konkurencja, często ze strony firm sieciowych wymaga częstszego dostosowywania się do rynku. Duże firmy zmieniają gusta klientów. Pomimo, że od lat wiele spółdzielczych piekarni oferuje najlepszy chleb w okolicy popyt spada.

Na to należy nałożyć pojawiające się problemy ze znalezieniem nowych i wykwalifikowanych osób do pracy. Ponieważ piekarze posiadają najczęściej wieloletnie doświadczenie, słysząc słowo „szkolenie” mówią niekiedy – to nie dla nas.

Jednak jak pokazuje nasza praktyka w takich grupach szkolenie nabiera największej wartości. Okazuje się bowiem, że gdy specjalista ds. piekarnictwa wchodzi w dyskusję z piekarzami, i gdy ma możliwości obserwacji ich pracy, powstaje wiele obszarów do dyskusji i usprawnień. Piekarze otrzymują informację zwrotną na temat swojej pracy, jak i mają okazję skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z osobami, które od lat zajmują się specyfiką przygotowania i wypieku ciast żytnich i pszennych.

Rezultatem szkolenia jest ugruntowanie wiedzy i umiejętności a w wielu przypadkach usprawnienie procesów produkcyjnych, począwszy od przeliczeń technologicznych, poprzez receptury i sam wypiek. Zyskują i piekarze i kierownictwo piekarni. To doskonała okazja do nauki i wymiany najlepszych praktyk.

Jaki program oferujemy

Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania i potrzeby w zakresie samego programu mogą być wśród Spółdzielców różne. Dlatego też, przed szkoleniem nasi eksperci przeprowadzają wywiad, w celu doprecyzowania samego programu.

Poniżej prezentujemy Państwu program, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli z kolei mają Państwo konkretne oczekiwania, prosimy o kontakt a w zamian przygotujemy dla Państwa załącznik z dedykowanym programem.

Ramowy program szkolenia dla piekarzy (2. dniowe)

Zakres- Produkcja ciast żytnich i mieszanych

I Część teoretyczna – odbywa się w sali szkoleniowej lub w piekarni:

 • Klasyfikacja wyrobów żytnich i mieszanych.
 • Teoretyczne podstawy tworzenia się ciasta żytniego i mieszanego.
 • Mikroflora ciast żytnich.
 • Mikroflora ciast mieszanych.
 • Metody analizy jakości mąki pszennej i żytniej.
 • Metody sporządzania ciast żytnich i mieszanych.
 • Zasady obowiązujące przy sporządzaniu oraz wypieku ciast żytnich i mieszanych.

Dodatkowo: ( na życzenie) przeliczenia technologiczne wynikające z wydajności pieczywa, ubytków produkcyjnych, naważki kęsów ciasta.

II Część warsztatowa – odbywa się w piekarni:

 • Receptury na wyroby żytnie i mieszane.
 • Sporządzanie kwasów.
 • Sporządzanie ciast.
 • Wypiek wyrobów.

Przygotowanie i prowadzenie szkolenia: dr inż. Krystyna Jarosz i mistrz Józef Ziółkowski

Termin i miejsce: do ustalenia

W chwili obecnej możemy już zaoferować dodatkowe szkolenie pt.:

Oznakowanie produktów wartością odżywczą”.